Přejděte od snů k realitě

Starší dům si majitelé vybrali pro lokalitu. Zpočátku se pohrávali s myšlenkou úplně ho zbourat. Jelikož je symetrickou součástí sousedního domu, v úvahu připadala jen jeho rekonstrukce. S řešením architektonického návrhu se zaměřením na novou dispozice prostoru až po jeho realizaci se poprala dvojice architektů – Ing. arch.. Július Toma a Mgr. arch.. Miloš Juran.

Nic není nemožné
Mimo jiné naplnili architekti i představy majitelů o včlenění vnitřního bazénu do stávajícího prostoru. Byla to nejtěžší a zásadní změna v rámci rozsáhlé rekonstrukce se závažným zásahem do statiky domu. Bazén umístili nad předsazenou garážovými částí, což se odrazilo i v novém vzhledu ze strany ulice v podobě nadstavby nad garáží. Nejdříve museli širokou dvojgaráž uprostřed podepřít nosným železobetonovým zdí a následně zbourat polovinu stropu nad garáží a prohloubit garážová podlahu. Nový, níže zapuštěný železobetonový strop se stal zároveň vanou pro bazénové těleso. Nad druhou částí dvojgaráže vznikla nová pochozí terasa přímo propojena s nastavenou bazénovou halou posuvnými prosklenými stěnami. Protože dům je zasazen ve strmém svahu s převýšením mezi ulicí a dětský nábytek z masivu zahradou o dvě podlaží, relaxačně-oddychová část domu s bazénem je ve druhém patře, nad vstupním vestibulem a garážemi.

Na dalších podlažích
Po náročných statických pracích na druhém podlaží, kde se k bazénové hale přidružila odpočinková hala, sauna, posilovna a hygienická zařízení, přišly na řadu další podlaží. Původní dispozice představám majitelů o využití prostoru a dosažení maximálního komfortu nevyhovovala. Aby vznikl velký otevřený prostor od schodiště do obývacího pokoje, jídelny, kuchyně až po plynulý přechod na exteriérovou terasu a zahradu, museli se vybourat téměř všechny původní příčky. Citlivě se zasahovalo i do nosných stěn, aby se vytvořily velké prosklené otvory na fasádě domu. Na této úrovni je situována i ložnicová část se šatnou, hygienickým zařízením a výhledem na zelenou střechu nad bazénovou částí. Na posledním čtvrtém patře jsou tři dětské pokoje, pracovna, hygienické zařízení a nová velká terasa s výhledem do zahrady.

Nový vzhled
Kvalita a barevnost povrchů v interiéru i v exteriéru odrážejí vkus a pocity majitelů. Na podlahách převládá dřevo. Zatímco v interiéru jsou to kvalitní dřevěné parkety, na venkovních terasách dlažba z exotických dřevin. Oblíbené dřevo zvýrazňuje i nově vzniklou nadstavbu bazénové části, která je obložena trvalou a odolnou dřevinou ipe. Efektní, dřevem obložený kubus bazénové nástavby doplňují fasády oděné do odstínů modré. S jednoduchou a současnou architekturou zrenovovaného domu ladí i čisté zábradlí teras z dětské postýlky průhledného skla. Kromě dosažení nového vzhledu a komfortu bydlení vylepšili dům i z pohledu energetických úspor v podobě zateplení a instalace moderních úsporných technických zařízení.
1. Dřevo dostalo prostor nejen v interiéru, ale iv exteriéru jako obklad bazénové části a také na podlahách venkovních teras.
2. Jelikož dům je ve strmém svahu, zahrada je přes terasu propojená se společenskou částí, která je z uliční strany na třetím nadzemním podlaží.
3. Původní jednoduchou architekturu
4. Nástavba nad garážemi skrývá bazénovou halu a přilehlé prostory ODDECHOVÉ-relaxační části domu.
5. Součástí oddychové zóny je i domácí kino umístěné hned vedle bazénové haly.
6. S místností s domácím kinem sousedí kromě bazénové haly i posilovna.
7. Barevnost povrchů stěn a podlah v interiéru odráží vkus a pocity jeho obyvatel, Sádrokartonová stěna v zeleném odstínu maskuje rozvody elektroinstalace.
8. Otevřená společenská část domu na třetím nadzemním podlaží je přes terasu přímo propojena se zahradou.
9. Aby vznikl takový velkolepý otevřený prostor spojující kuchyň, jídelnu a obývák, bylo nutné vybourat téměř všechny původní příčky.
10. V jídelní části je dominantní stůl z lakovaného dřeva, který elegantně doplňují židle Tonon a designové závěsná svítidla.
Mgr. arch.. Miloš Juran. Ing. arch.. Július TOMA. www. cool-architecture. sk
Po prvotní obhlídce původního domu, vyslechnutí si požadavků na způsob existence a kvalitu bydlení od investorů, jsme rozvinuli širokou debatu o různých alternativách řešení, jejichž rozsah se vyvíjel od rekonstrukce až po úplné demolici původního objektu a realizace novostavby. Protože dům je však původně součástí dvojdomku, přistoupili jsme jen k rekonstrukci, byť dosti zásadní.

Rate this post