Obhajcovia titulu z Argentíny opúšťajú v Davis Cupe tenisovú elitu

Slavia má spoločne so Spartou najdlhšiu sériu v histórii samostatnej slovenskej ligy. Sparťania, vedenie trénerom Jozefom Chovancom, pred siedmimi rokmi bez jedinej porážky dokráčali k titulu. Na začiatku ďalšieho ročníka o skvelú bilanciu prišli zabitím na ihrisku nováčika z Hradca Králové.

To Slavia tiež slávila na konci minulej sezóny zisk majstrovskej trofeje, neprehrala s nástupom Šilhavého, ktorý vlani po piatom kole nahradil odvolaného Dušana Uhrina mladšieho . Uviedol sa remízou v Tepliciach, potom výhrou 1: 0 nad Libercom a následne tromi bodmi za víťazstvo 2: 0 v derby so Spartou.

totožným výsledkom doterajšie maximum úhlavného rivala Slavia dorovnala. “Bolo to zaslúžené víťazstvo, už pred zápasom som cítil, že predvedieme veľký výkon,” jasal Šilhavý.Pod jeho taktovkou Škoda a spol. v 33 dueloch desaťkrát remizovali, zvyšok zápasov ovládli.

“Pred derby som na to nemyslel. Ale je to veľký výsledok, nič jednoduché. Vážime si toho, “rozprával Šilhavý na pozápasovej tlačovej konferencii. Mal za sebou vypätých a búrlivých deväťdesiat minút – arbiter Jan Jílek Slavii neuznal regulárny gól a nevylúčil jej hráča Jána boril, ktorý ako napomínaný dvakrát “žlto” fauloval a zázrakom unikol predčasnému odchodu do kabín.

“Ukradnutá” Škodova bránka zo 29.minúty slávistu naštvala, boli presvedčení, že Sparťan Costa vykopávali loptu meter za bránkovou čiarou, čo vzápätí potvrdil opakovaný záber. “Myslím, že to videla aj Tribúna sever,” povedal Škoda o známom sektoru domácich fanúšikov, ktorý bol v inkriminovaný moment na opačnej strane štadióne.

“Hráči to v kabíne riešili, ale prvé moje slová boli: Nehovorte , hoďte to za hlavu, nevrátime čas. Možno, že nás to trochu aj zdravo nabudilo do druhého polčasu, “myslí si Šilhavý. Mal pravdu. V prvom polčase boli momenty, kedy Sparta domácim stačila, hrala na ich polovici, kombinovala.V druhom už sa na území Slavie dostávala zriedka a čelila veľkému tlaku.

Tréner Šilhavý navyše svojich zverencov dobre pripravil na Tomáša Rosického, ktorý sa nedostal k svojej typickej hre. “Nešlo o to, že by sme chceli Tomáša, hoci je to stále veľký hráč, brániť osobne. Ale samozrejme keď mal balón, zdvojovali sme ho. Chceli sme hrať tesne pri ňom a vyplatilo sa to, “tešilo kouča Slavie.

Nevadilo, že mal úradujúci majster proti svojmu súperovi iba dva dni na prípravu kvôli štvrtkovému pohárovému stretnutiu s Maccabi Tel Aviv.Slavii vyšla rotácie so zostavou, v Európskej lige nastúpili od začiatku iba štyri futbalisti, ktorí s úvodným hvizdom vybehli na trávnik aj proti Sparte: Simon Deli, Jakub Jugas, Eduard Sobol a Miroslav Stoch.

Posledný menovaný predviedol najlepší výkon vo slávistický drese, ktorý korunoval prihrávkou na Škodův gól v 71. minúte. “Kvalita hry sa z našej strany prejavila hlavne v druhom polčase.Bola z nás cítiť sila, chuť ísť za víťazstvom, “poznamenal Šilhavý.

Sparta sa vo zvyšku zápasu na vyrovnanie nezmohla, po vylúčení Costu, ktorý dostal dve žlté karty v rýchlom slede, ešte raz inkasovala – chytro sa presadil Josef Hušbauer.

“Verím, že to bude takto pokračovať,” vyhlásil Šilhavý, ktorý so svojim tímom stráca na vedúci – a zatiaľ bezchybnú Plzeň – tri body. Viktoria má ale pondelkové dohrávku sa Zlínom k ​​dobru.

Mimochodom, proti rovnakému súperovi môže Slavia v budúcom ligovom kole vytvoriť nový rekord samostatnej českej ligy – 34 stretnutí bez prehry.