Monako trestalo a vezie si z Londýna nečakanú výhru 3: 1

Bieda Arsenalu vo vyraďovacej fáze Ligy Majstrov neberie konca ani tento rok. Domáci zápas proti podceňovaný Monaku totiž zverenci Arsena Wengera vôbec nezvládli a vlastnými chybami dovolili kniežaciemu klubu oslavovať obzvlášť cennú výhru 3: 1. Arsenal po mizernom výkone tak bude mať v odvetnom zápase na pôde súpera čo naprávať …

Hneď v druhej minúte dal o sebe vedieť Danny Welbeck, ktorý sa bleskurýchlo obtočil okolo brániaceho hráča, avšak z krkolomného postavenia strieľal nepresne. Chvíľu nato to bol znova anglický reprezentačný útočník, kto si nabiehal na prízemný center z ľavej strany, lenže monacká obrana dokázala zasiahnuť včas aj tentoraz. Úvodná tlak Arsenalu tak priniesol síce rad vzruchov, ale žiadnu zmenu skóre. Potom sa do hry dostali aj hostia a začali úspešne eliminovať útočné akcie Arsenalu hneď v jeho počiatkoch v dostatočnej vzdialenosti od Subašićovy bránky.

Až vo třiatřicáté minúte sa domáci dostali do zakončenia, keď už z hĺbky pokutového územia pálil po Özilově prihrávke Alexis, avšak nedokázal svoju ranu vtesnať pod brvno. Hra Arsenalu bola vo finálnej fáze po celú prvú polovicu značne nepresná, a keďže z opatrné ofenzívy Monaka vynikal len krídelník Martial bez poriadnej podpory ostatných spoluhráčov, nedostával sa do akéhokoľvek vyťaženie ani brankár Ospina.

Úvodná pětačtyřicetiminutovka napriek tomu neskončila bez gólov. Diaľky totiž sedem minút pred odchodom do šatní napriahol Geoffrey Kondogbia ai vďaka jemnej teči Perá Mertesacker prekonal zaľahnutého Ospina, ktorý sa ani nepohol. Arsenal razom skúšal pridať na obrátkach, lenže mizerná riešenie kombináciou v koncentrovanom priestore okolo pokutového územia ho stále neopúšťala.

Hneď v prvej minúte po zmene strán sa Alexis priamočiaro pustil do monackej šestnástky a napálil loptu k Giroud, ovšem francúzsky útočník nedokázal zblízka inštinktívne zakončiť lepšie ako len vedľa Subašićovy ľavej tyče. A francúzsky reprezentačný útočník zlyhal znovu len päť minút nato, keď z Cazorlova priameho kopu dal svoje hlavičke zbytočne veľkú razanciu a prestrelil. A bolo ešte horšie – prílišné zaujatie ofenzívou vytvorilo v obrane Arsenalu ohromnú dieru, ktorej v samostatnom úniku využil gól na 2: 0 Dimitar Berbatov.

Situácia sa pre Arsenal razom zmenila z vážnej na kritickú, čo podčiarkol Olivier Giroud zahodenie tutovku po odrazenom lopte z Alexisovy strely. Miesto pokojného zakončenie lopty do odkrytej brány z iba niekoľkých metrov však Giroud aj tentoraz vysoko prestrelil a ostali mu len oči pre plač. Nebolo tak veľkým prekvapením, že v devětapadesáté minúte išiel z ihriska za Thea Walcotta práve vytáhl Francúz.

Ďalšie šance zápasu pripadla prekvapivo hostí, ktorí však po prvýkrát v zápase svoju strelu letiacu medzi tri tyče za Ospina prepchať nedokázali. Moutinhovu pätičku totiž Martial trafil len do hrude kolumbijského gólmana. Sám portugalský reprezentant sa hneď vzápätí z tvorcov premenil v zakončovateľ, ale jeho delovka rana nestihla včas klesnúť na to, aby Ospina prinútila k ďalšiemu zákroku.

Päťdesiatštyri minúta potom znovu podčiarkla z pohľadu Arsenalu príšerný večer, keď najprv Walcott v úniku nepropálil Subasic a potom v páde sám nevedomky zablokoval Welbeckovu dorážku do prázdnej brány. Čas zápasu sa neúprosne chýlil ku koncu a skóre zostávalo stále nečakane 2: 0 pre Monako, ktoré aj naďalej pokračovalo v ojedinelých protiútokoch, o čom svedčila treba strela Martial. Hosťujúci fanúšikovia si tak mohli pohodlne užívať každú prihrávku svojho tímu, ktorú na potupu Arsenalu sprevádzali halasným burácaním.

Pred zrakmi zaskočených a pomaly odchádzajúcich priaznivcov Kanónov sa v závere domácim podarilo predsa len znížiť. Po zmätkoch v pokutovom území Monaka vďaka Özilově centre sa odrazený loptu dostal k nohám striedajúceho Oxlade-Chamberlaina, ktorý zachoval chladnú hlavu a krásnou strelou do horného rohu bránky prekonal márne plachtícího Subasic. Viac už však Arsenal nestíha a naopak v poslednej minúte nadstaveného času dovolil Monaku znova podniknúť príkladný protiútok, ktorý zakončil Carrasco vyvedenú strelou na zadnú tyč, ktorá sa otrela o tyč a zapadla do siete. Arsenal tak do odvety nadobúda nesmierne ťažkej pozícii a znovu má nakročené na skoré vypadnutie.