Litva – Slovinsko

Pro oba celky může mít hned úvodní vzájemný zápas značné následky pro budoucnost celé kvalifikace. Jestli se v konkurenci Anglie, Slovenska a Skotska hodlají angažovat o jediný přímý postupový flek, případně o ten barážový, potřebují právě v ostatních duelech bodovat naplno. Litva ani Slovinsko rozhodně nepatří k favoritům skupiny F, kam ještě patří Malta.

Trenér Srečko Katanec působí u slovinské reprezentace už od roku 2013, nicméně ani na Mistrovství světa do Brazílie, ani na letošní EURO svůj tým nedostal. Sám třiapadesátiletý kouč uvažoval, zda-li skončí po loňské pokažené baráži s Ukrajinou. Nakonec u kormidla zůstal. Jestli se dostaví i třetí neúspěch v řadě, pravděpodobně už pokračovat nebude.

Slovinci procházejí menší obměnou generace hlavně v defenzivních řadách. S reprezentačním dresem se totiž po minulé kvalifikaci rozloučili zkušení bonus Sportingbet obránci Mišo Brečko a Branko Ilič a s nimi i brankář Samir Handanovič. Je ale pravda, že za posledně jmenovaného má Katanec jednoznačně adekvátní náhradu v podobě Jana Oblaka.

I ve svých 34 letech se naopak rozhodl pokračovat kapitán Boštjan Cesar, s 91 starty za národní mužstvo nejzkušenější ze všech Slovinců v historii. “Tento týden jsme potrénovali velmi dobře. Víme, co nás čeká,” ujišťoval zaměstnanec italského Chieva. “Musíme být od začátku až do konce agresivní, abychom uspěli.”

S Litvou se Katanecovo mužstvo střetlo už v předchozí kvalifikaci, vyhrálo nad ním ovšem jen v jednom případě. Taková ztráta by se tentokráte nemusela vyplatit, neboť na šampionát postupuje méně družstev. “Víme, jak důležité je, abychom začali dobře. Na papíře jsme trošku favority, jen to musíme potvrdit na hřišti,” dodával Cesar.

Litevský svaz začátkem roku udělal změnu na bonus Betfair postu trenéra, Igorise Pankratjevase nahradil bývalý litevský reprezentant Edgaras Jankauskas. Ani pod jeho vedením se však pobaltská země výrazně nelepší, alespoň co se výsledků z přípravných utkání týče. Z pěti případů dokázala skolit pouze Estonsko, jednou remizovala a třikrát padla.

Rate this post