Kazachstan – Island

Futbalisti Islandu dokázali potvrdiť úlohu favorita na pôde Kazachstanu a po presvedčivé výhre 3: 0 sa v tabuľke zatiaľ posunuli na prvé miesto s dvanástimi bodmi pred náš národný tím, opäť oživili svoju nádej na priamy postup na európsky šampionát. Naopak Kazachstan sa po štvrtej prehre z piatich zápasov stále krčí na poslednom šiestom mieste skupiny A s jedným bodom. Hostia rozhodli o svojom víťazstve už v prvom polčase, kde vsietili hneď dva góly.

Do prvej šance sa nečakane dostali domáci už v 6. minúte. Po zablokovanej strele Islamchana sa v pokutovom území ocitol úplne voľný Sujumbajev, ovšem otáľal tak dlho, až bol v obkľúčení protihráčov a vystrelil veľmi slabo do náručia gólmana Halldórssona. V ďalších minútach prevzali iniciatívu hostia a v 20. minúte išli do vedenia. Úspešným strelcom bol veľmi skúsený Eidur Gudjohnsen, ktorý je aj v tridsiatich šiestich rokoch veľkou oporou svojho celku.

Gólman Sidelnikov nepresne vykopol balón na Gudmundsson, ktorý posunul loptu do stredu ihriska práve na forvarda Boltonu a ten v ideálnej pozícii z dvanástich metrov okamžite upratal balón ku vzdialenejšej žrdi. O dvanásť minút neskôr sa Island dostal do dvojgólového vedenia. Po priamom voľnom kope Sigurdssona z dobrých dvadsiatich piatich metrov z pravej strany vyskočil najvyššie do vzduchu Birkir Bjarnason a nikým nestrážený usmernil loptu z hranice bránkového územia do siete.

Hostia mohli pridať svoju tretiu trefu ihneď po zmene strán v 46. minúte. Po krásnom pase Gudjohnsena sa ocitol v ideálnej možnosti Sigthórsson, lenže si loptu zle spracoval ramenom a do nebezpečného zakončenia sa nakoniec nedostal. Domáci boli veľmi blízko zníženiu krátko po hodine hry. Po priamom voľnom kope Šmakovom hlavičkoval len do tyče Abdulin, lopta sa potom odrazil od nohy brankára Halldórssona k Sigthórssonovi a ten ho odkopol do bezpečia.

Vo zvyšných minútach hostia kontrovali dvojgólové vedenie a v prvej nastavenej minúte dokázal druhýkrát v tomto stretnutí skórovať Bjarnason. Na pravej strane to urobil skvele Bödvarsson, ktorý krásnou nahrávkou našiel voľného Bjarnason. Ten po kľučke vypálil z hranice pokutového územia a lopta nešťastne tečoval do vlastnej siete Kantajev. O dve minúty neskôr sa mohol dočkať aspoň čestné bránky domáci výber, ale z bezprostrednej blízkosti loptu do siete neprocpal a skóre tohto stretnutia sa tak už nezmenilo.