Barcelona zvíťazila aj doma a postupuje

Futbalová Anglicko má v tomto ročníku Ligy majstrov definitívne dohrať. Jej posledný zástupca Manchester City totiž nestačil na Barcelonu a po prehre 0: 1 v milionárskej súťaži končí. Skóre pritom mohlo byť oveľa jednoznačnejší v prospech katalánskeho veľkoklubu, nebyť heroického výkonu brankára Harta.

O jediný gól zápasu sa postaral chorvátsky stredopoliar Ivan Rakitić, ktorý poistil exteriérový víťazstvo barcelonských 2: 1 z prvého zápasu. City síce po zmene strán srdnato bojovali, ale zrazilo je zaváhanie Sergia Agüera, ktorý si z pokutového kopu vylámali zuby na brankárovi Marc-André ter Stegen. Konečné skóre im však skôr lichotilo, domáci mohli svojím koncertom gólových šancí skórovať oveľa častejšie. Zvlášť Lionel Messi bol zvlášť pri chuti as hosťujúci obranou si chvíľami robil, čo sa mu len zaumienil.

Za všetko asi z pohľadu Citizens hovorí fakt, že ich jednoznačne najlepší hráč bol gólman Joe Hart, ktorý počas večera bet365 predviedol hneď desať zákrokov, z ktorých bola celá rada priamo brilantných. Na postupové šance to však ani náznakom nestačilo, a tak je tréner Manuel Pellegrini opäť o kúsok bližšie možnému odvolanie z funkcie. Na obranu čilského kouča je však nutné dodať, že takto dobrou Barcelonu by skrotil len málokto.

Hneď od samotného začiatku stretnutia nebolo pochýb o tom, kto bude určovať ráz hry. Po Kompanyho chybe, vynútené dobrou prácou Daniho Alvesa, čoskoro Neymar napálil bránkovú konštrukciu. Potom sa k slovu opakovane dostával Messi, ktorý spolu so spoluhráčmi motal obrane hostí hlavu znovu a znovu, až sa museli uchýliť k celej rade faulov. Nebolo divu, že za prvých tridsaťpäť minút uvidela od rozhodcu žltý kartónik hneď štvorica hráčov Citizens. Samir Nasri navyše ešte mohol byť rád, že za svoj zákrok na Neymara unikol karte červenej.

Prvý, a nakoniec prekvapivo jediný gól padol v tridsiate minúte. Messi dostal perfektným centrom do šance Rakitic, ktorý si loptu v hĺbke pokutového územia príkladne spracoval na hrudi a bez váhania prehodil oblúčikom vybehnutého Harta. Potom nezastaviteľný Messi predviedol pre hostí obzvlášť potupný moment, kedy nasadil James Milner také jasličky, až sa anglický reprezentačný záložník zvalil na zem. Ešte do polčasu málom navýšil náskok Barcelony Luis Suárez, avšak v samostatnom bet365 úniku stroskotal na tyči Hartovej bránky.

Všetko sprvu zostalo pri starom a Hart musel po zmene strán likvidovať rany Iniestu, Rakitic a Jordiho Alby hneď v úvodných minútach. Potom sa konečne dostali trochu do hry aj hostia, ktorí v polčase vymenili nevýrazného Nasriho za Jesús Navas, a tiež posunuli Yayu Tourého do ofenzívnejšia pozície. Žiadne šance však napriek tomu neprichádzali, zato na opačnej strane sa zdalo, že ďalšie góly sú len otázka času. Suárez trafil bočnú sieťku, Messi takisto minul a Alba sa už už radoval, lenže jeho oslavu po dorážke Neymarovy strely schladil zástavku bet365 čiarového rozhodcu.

Po hodine hry zneškodnil brilantné Hart opätovne brazílskeho kanoniera Neymara a Citizens sa vzápätí dočkali jedinečnej šance zdramatizovať zdanlivo úplne prehratý zápas. Zákrok Gérarda Piquého na Agüera totiž rozhodca posúdil ako nedovolený a nariadil pokutový kop. Sám postihnutý však neuniesol ťažobu okamihu a len nechal vyniknúť brankára Ter Stegen. Vo zvyšku zápasu potom len znova exceloval Hart, ktorý vychytal Suáreza a potom mohol opäť ďakovať dobre postaveným tyčiam, lebo uruguajský Suter napálil brvno.

Keď potom v samotnom bet365 závere vyhorel na anglickej reprezentačnej jednotke aj inak znamenitý Messi a následne tiež Neymar, skončil zápas chudú výhrou Barcelony 1: 0. Nie že by na výšku konečného výsledku až tak záležalo, postup Kataláncov bol úplne jednoznačný a úplne zaslúžený.