ACF Fiorentina – AS Řím

Rímske AS si nakoniec len delia body s Fiorentinou. Domáce Fialky boli lepším tímom a po sedemnástich minútach ich poslal do vedenia Josip Iličić, ale AS nakoniec v druhom polčase zrovnalo vďaka hlavičke Keity na 1: 1.

Domáci tréner Vincenzo Montella pozná prostredie rímskeho AS veľmi dobre a rovnako dobre vie, koho by mal ideálne nasadiť. Problém je, že sa dnes musel vysporiadať s mnohými absenciami. Predovšetkým v útoku mu veľa schádzal Mario Gómez, Pepito Rossi alebo Federico Bernardeschi. Len lavička zostala na Khoumu Bubacar. Absencia malo tiež AS, pretože mu chýbal kapitán Francesco Totti, ktorého v útoku nahradil Adem Ljajić. Do základu sa dostal tiež Seydou Keita, takže len lavička zostala na Pjaniće alebo na prekvapenie mnohých aj Gervinho.

Veľa špeciálny zápasu čakalo hneď niekoľko hráčov. V drese AS nastupovali Pizarro alebo Aquilani, zatiaľ čo AS ťahal jeho najlepší strelec Adem Ljajić, niekdajší opora práve Violy. Domáce spoliehali predovšetkým na Mohameda Salaha, novú posilu z Chelsea. A ten sa často dostával k lopte. Celkovo bola Fiorentina v úvodných minútach ďaleko aktívnejší a často kombinovala okolo pokutového územia brankára Skorupskiho.

Inak ale mala hra spád a najmä v strede poľa pôsobili dynamickí hráči schopní zrýchľovať tempo hry. Fiorentina bola jasne lepšia a čoskoro sa dočkala zaslúženého vedenia. Obrovskú chybu spravil Daniele De Rossi, ktorý poslal loptu na Salaha. Chytiť egyptského útočníka je v posledných týždňoch veľký problém pre nejedného hráča Serie A a nezvládli to ani obrancovia AS. Salah nahral na voľnejšieho Josipa Iličiće a ten sa trafil krásne pod brvno – 1: 0.

To ale zďaleka nebola tá najhoršia správa pre Giallorossi. Daniele De Rossi totiž o chvíľu neskôr musel striedať. Jeho miesto zaujal Miralem Pjanić, ktorý mal priniesť na hraciu plochu trochu kreativity. Herný prejav AS sa s postupom času vytrácal a hráči opäť pôsobili dojmom skupiny nesehraných mužov, ktorí nevedia, čo majú hrať. Aby toho nebolo málo, zranil sa aj grécky stopér Kostas Manolas, jedna z mála svetlých výnimiek tohtoročnej sezóny AS.

Krásnu akciu predviedlo AS potom, čo Florenz zbiehal do vápna, skvele si spracoval loptu do behu a druhou nohou vystrelil na brankára Neta. Brazílsky gólman vytiahol skvelý zákrok a loptu vyrazil, ale iba k Adem Ljajić. Niekdajší hráč Violy zrejme prejavil zľutovanie, pretože v stopercentnej šancu pálil vysoko nad!

Do konca polčasu sa AS zdvihlo a začalo hrať, ale bránka mu prania nebola. Tá mohla padnúť v druhej polovici, keď sa po sérii nahrávok domácich AS ubránilo. Následne si na skvelú nahrávku na hranici ofsajdovej línie nabiehal duo Ljajić a Iturbe. Ljajić by bol v ofsajde, zatiaľ čo Iturbe nie. Aj preto mohol postupovať sám na brankára Neta, ktorý ho zrejme vo vápne fauloval! Adem Ljajić ale dnes nemal svoj deň a zahodil obrovskú šancu na dobrý výsledok aj druhýkrát. Neto mu penaltu chytil.

Fiorentina bola “na koni” a trápila svojho súpera predovšetkým presnými nakopať za obranu. Mapou Yanga M’Biwa skôr vyklusával späť, než že by sa vracal tak rýchlo, ako situácia vyžadovala a potvrdil tak zdanie, že hráčom hostí sa vlastne ani veľmi hrať nechce. Nainggolan sa vzápätí rútil sám na Neta, ktorý proti nemu výborne vybehol a zakončenie mu neumožnil. Dnes podal Neto naozaj vynikajúci výkon. Ani on ale nedokázal včas zareagovať na rohový kop od Florenziho, ktorý si našiel stredopoliar Seydou Keita a hlavou zrovnal!